Umenie a Humanita 2022

Art and Humanity Awards

Pacientske organizácie Ružová stužka, n.f. a OZ Amazonky sa pridávajú k aktivite európskej koalície proti rakovine prsníka Europa Donna a v roku 2022 prvýkrát ocenia slovenské osobnosti so zameraním na umelkyne z radov onkologických pacientok. Budú spolu hľadať ženy, ktoré prekonali rakovinu prsníka alebo sa na toto ochorenie liečia, a súčasne svojou prácou, umeleckou tvorbou či dobrovoľníckou iniciatívou inšpirujú k humanite.

Ocenenie Umenie a humanita (Art And Humanity Award) odovzdáme víťazke 15. októbra 2022 v rámci medzinárodného dňa pre zdravé prsia (Breast Health Day). O tom, kto túto cenu získa, rozhodne porota zložená zo zástupcov pacientskych organizácií.

Ak poznáte umelkyne, ktoré by podľa vás boli ideálnymi adeptkami na ocenenie Umenie a humanita, pošite nám, prosím, tipy na email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Viac informácií zverejníme už čoskoro na weboch www.ruzovastuzka.sk a www.ozamazonky.sk

Návrhy od vás

Ocenenie “Umenie a humanita”, ktoré je zverejnené  na našej stránke Ružovej stužky, mi dáva skvelú možnosť predstaviť akad. maliarku Jitku Bezúrovú. Je dlhoročnou členkou a spolupracovníckou tejto organizácie. Taktiež je tvárou všetkých grafických propagačných materiálov, ktoré majú jej zásluhou výtvarno – umeleckú hodnotu. Je vždy ochotná spolupracovať a nezištne sa podieľať na vizuáloch. Vo svojej tvorbe citlivo reaguje na premeny ženy v objatí prírody. S láskou a výnimočnými pedagogickými schopnosťami sa venuje mladým talentom. Akad. maliarka Jitka Bezúrová je teda právom ideálnou adeptkou na ocenenie “Umenie a humanita”.

- Jana Báliková členka Ružovej stužky n.f.

Jitka Bezúrová-Mošková

bezurova-jitka-obalka

Grafička, maliarka, ilustrátorka, autorka knihy poézie Svetlo...

Narodila sa 25.12.1958 v Brne.

Študovala na gymnáziu v Senci 1974 -1978.

V rokoch 1978 -1983 študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, na oddelení grafiky a ilustrácie u Profesora Albína Brunovského.

Záver štúdia sprevádzalo manželstvo s Valterom, narodenie syna Jurka a neskôr dcéry Barborky.

Od rannej tvorby je poetizmus, emócia, magický realizmus, základom jej výtvarného programu.

V najnovších maliarskych dielach narastá sila a popritom aj krehkosť poetickej reflexie zažitého. Vrchy a kopce v týchto dielach, ľudia v týchto obrazoch a grafikách smerujú k nebu zbavujú sa tiaže, bremena existencie a sakralizujú fenomén radostnej krásy a krásnej radosti ako neodmysliteľnej hodnoty ľudského bytia a vedomia.

Poetická stopa Jitky Bezúrovej je vtlačená do mágie slova i obrazu.

Jej obrysy sú nežné a krehké. Je v tom kus pokory a ostychu pred zázrakom krásy, je v tom vďaka za božský dar poézie ľuďom a je v nej i úžas a ohromenie pred vzniknutým obrazom.

Tak makko
a prirodzene sneží
že keď sa tak pozerám
mohla by som nežiť.

Jitka Bezúrová však chvalabohu svojou poéziou žije.

Výber z textu Bohumíra Bachratého

V roku 2010 založila Jitka Bezúrová spolu so svojou dcérou Barborou Bezúrovou výtvarnú školu ATELIÉR v Senci.

Táto škola po ročnej úspešnej práci bola prijatá do siete škôl ministerstva školstva SR.

V tomto roku 2022 oslavuje škola úspešných jedenásť rokov svojej tvorivej existencie.

Výtvarná činnosť Jitky Bezúrovej sa tak rozrástla o tvorivú pedagogickú.

Medzi svojimi absolventami má už niekoľko študentov a absolventov Vysokých výtvarných škôl, Architektúry, Dizajnu, a mnoho študentov stredných výtvarných škôl.

Je to veľká radosť inšpirovať talentované deti na ceste životom.

Autorka mala viac ako 40 samostatných výstav doma aj v zahraničí.

Zúčastnila sa mnohých výtvarných sympózií.

Jej diela sú zastúpené v galériách a zbierkach:

GMB Bratislava, Štátna galéria v Banskej Bystrici, Oravská galéria v Dolnom Kubíne, ako aj v súkromných zbierkach v SR, ČR, Nemecku, Rakúsku, Fínsku, Brazílii, Južnej Kórei, Indii...

Filmografia:

2000 - O tvorbe STV 2, réžia J. Gerža
2001 - Na slunečních jezerech, ČT 2, Hlasy poezie ČT 2, režisér J. Štvrtňa
2006 - Ateliér, STV 2, režisér J. Fojtík

Webstránka:

https://www.szus-atelier.sk/index.php/kontakty